Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenie prawa wspólnika do zysku w spółce jawnej

08 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Artur Przestrzelski

Osiąganie zysku z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osobowej nie oznacza jeszcze, że zarobione w ten sposób środki trafią od razu do wspólnika. Ich podzielenie i wypłata często staje się kwestią skomplikowaną.

Nadwyżka przychodów nad kosztami - czyli zysk, jest podstawowym celem prowadzenia działalności gospodarczej. Generowanie zysku przez przedsiębiorstwo prowadzone przez spółkę osobową to jedno. Inną rzeczą jest jego podział oraz wypłata. Prawo do zysku i jego wypłaty nie jest jednak prawem bezwzględnym. Ustawodawca przewidział bowiem w tym zakresie ograniczenia, które na podstawie przepisów o spółce jawnej w większym lub mniejszym zakresie znajdują przełożenie także na inne spółki osobowe, do których przepisy o spółce jawnej stosuje się odpowiednio.

Prawo do zysku

Regulacje związane z kwestiami dotyczącymi zysków w spółce mają charakter względnie obowiązujący, co oznacza, że mogą być kształtowane swobodnie przez wspólników w ramach wyznaczonych przez ustawodawcę. Dopiero kiedy wspólnicy nie postanowią inaczej, zgodnie z kodeksem spółek handlowych (k.s.h.), każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. I tak wspólnicy spółki jawnej mogą dowolnie określić między innymi czy zysk wypracowany w roku obrotowym będzie wypłacany dla wspólników w całości, czy też w części, a jeśli tak to w jakiej przypadnie wspólnikom do podziału a w jakiej pozostanie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12744

Wydanie: 12744

Spis treści

Reklama

Zamów abonament